pondělí 16. července 2012

Proč StartupJobs?

Za poslední dobu se toho tolik událo, že jsem vůbec nestíhal blogovat. Ve zkratce jsme s Ondrou hodně makali na BizITu, pak na NaučTo a nakonec se každý vydal trochu jiným směrem, zatím :). Něco se povedlo, něco se nepovedlo, ale jízda to byla perfektní a díky za ni! Až jsem pak na měsíc zaparkoval s Nikolou ve startujícím StartupYardu. Prostě super půlrok. Ale teď už ke StartupJobs.

Už dlouho jsem v hlavně nosil nápad na místo, kde dostanou startupy prostor pro své pracovní nabídky. Ale jak víme, nápad má cenu jen ve chvíli, kdy dojde k jeho realizaci. Protože jsem měl a pořád mám pocit, že jsem trochu nezaměstnatelná osoba, která když už by měla někde pracovat, tak v něčem, co dává smysl, třeba ve startupu. Jenže kde takovou práci najít, že?

Zároveň jsem pak chodil část dne do školy a část do StartupYardu a ten rozdíl byl propastný. Na jedné straně nadšení, energie, dynamika a na druhé straně obrovské množství naprosté neefektivity, nezájem, nechuť. Až jsem pak dorazil na přednášku, kde nám jakýsi manažer představil pyramidu, kterou si projdeme až k nim nastoupíme. Sedm řádků, sedm let života, nahoře pozice brand managera, na které člověk vydrží maximálně dva roky, jak zmínil o dva slidy později. Vše pevně nalajnováno, ohraničeno, definováno.

Co však bylo děsivější byli lidé kolem, kteří s nadšením začali vyplňovat přihlášku, aby získali pevný plán na dalších pár let života. Nikoho z nich ani nenapadlo, že by mohli zkusit něco jiného. Něco, kde by mohli něco dokázat, ne jen přebírat příkazy z centrály kdesi za mořem. Zvlášť když jsou studenti bez závazků, hypoték, tedy je ideální čas to prostě zkusit.

Pak mi bylo jasné, že musím něco udělat - StartupJobs. I kdybych pomohl jen jednomu člověku utéct ze spárů korporátu, tak mi to dávalo smysl. Znám korporace, kde zaměstnancům rozesílají návod, jak přecházet přechod před firmou, kde dostávají hrnečky s víčkem, aby se neopařili, kde asi pracují šimpanzi (nic proti šimpanzům). Vládne tam neefektivita a pevné procesy. Někomu to vyhovuje a plně mu to přeji, ale rád bych nabídl alternativu ostatním.

Tak 27.6. v 15:00 po 20 dnech práce spatřil světlo světa StartupJobs.cz.
A za 4,5 hodiny poté kontaktoval první zájemce svůj startup.

Žádné komentáře:

Okomentovat